Елеанор Портер (1868-1920). «Полліанна».

завантажити конспект

Тема. Елеанор Портер (1868-1920). «Полліанна».

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; вчити грамотно висловлювати свої думки; удосконалювати навички роботи з підручником; розвивати навички виразного читання, виділення ключових моментів, коментування прочитаного; виховувати високі моральні та духовні цінності.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: зошити, підручники, портрет письменниці, видання твору, уривки з кінофільму «Полліанна» (2003 р.,  Великобританія, режисер Сара Хардінг, в головній ролі – Аманда Бертон), комп’ютер, малюнки із схематичним зображенням термометрів.

Теорія літератури: початкові поняття про роман.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

  1. Перевірка виконання домашнього завдання.
  2. Літературний диктант (за змістом повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»).
  3. Який день тижня Том не любив найбільше і чому?
  4. Чому Том і Гек потрапили вночі на цвинтар?
  5. Що хлопці побачили на кладовищі?
  6. Чому Том і Гек дали клятву мовчати про те, що вони бачили на кладовищі?
  7. Як хлопці підтримували безвинного Поттера?
  8. Як було врятовано безвинного в’язня?
  9. Якими були позитивні і негативні наслідки слави для Тома?
  10. Як ви вважаєте, чому всі хлопці заздрили Геку Фінну?
  11. Яким зображено життя у Сент-Пітерсберзі?
  12. Як діти містечка розуміли щастя?
  13. Чому городяни не любили Тома і Гека?
  14. Чим пояснити зміни в людині, коли вона стає дорослою?

Відповіді

  1. Понеділок, бо треба було йти до школи.
  2. Щоб перевірити спосіб виведення бородавок за допомогою здохлого кота.
  3. Вони стали свідками вбивства лікаря Робінсона.
  4. Вони боялись індіанця Джо.
  5. Вони носили йому дарунки у в’язницю.
  6. Том виступив свідком на суді і розказав всю правду.
  7. Він став героєм, про нього писали газети, але Том боявся індіанця Джо, який втік.
  8. Бо Гек був вільний і міг робити все, що заманеться.
  9. Одноманітним, розміреним, нудним.
  10. Ходити босоніж, не митися, лаятися, не ходити до школи.
  11. Бо вони звикли жити за зручними «правилами», а хлопці весь час порушували їх.
  12. Дорослі поглинають у клопоти і забувають дорогу в країну Дитинства.
  13. Взаємопереіврка. Учні обмінюються зошитами та виставляють бали.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

  1. Літературна розминка:
  • Чи знаєте ви твори, у яких ідеться про ігри.
  • А які ігри вам найбільше подобаються?
  1. Вступне слово вчителя.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу:
  2. Розповідь вчителя про Е. Портер. Презентація видання твору письменниці (1, 2 слайди).
  3. Робота з підручником. Читання рубрики «Літературна кухня» (с. 182-184).
  4. Виразне читання розділу 3 «Приїзд Полліанни» «ланцюжком».
  5. Фізкультхвилинка. Вправа «Саймон каже: «Роби так!»».
  6. Словникова робота.
  7. Обмін враженнями про прочитане.
  8. Бесіда за змістом прочитаного (учні задають питання один одному).
  9. Опрацювання рубрики «Літературний практикум» (с. 188).
  10. Робота зі словником літературознавчих термінів:
  • конспектування до зошитів визначення терміну «роман»;
  • коментар вчителя.

VІ. Закріплення знань, вмінь та навичок учнів:

Вправа «У кінотеатрі». Учні переглядають уривки з однойменного кінофільму, проводять паралелі з прочитаним у класі розділом 3.

VІІ. Підбиття підсумків уроку:

Інтерактивна вправа «Термометр». Зобразити на шкалі схематичного термометра рівень своїх емоцій, викликаних читанням розділів роману та перегляду кінофільму.

VІІІ. Самооцінювання.

ІХ. Домашнє завдання (на вибір):

  1. Виразно читати, переказувати, коментувати прочитане.
  2. Оформити титульну сторінку (палітурку) до книги Е. Портер «Полліанна» (намалювати або придумати комп’ютерний варіант).